– Regeringen har tidigare beslutat om ett stöd för att möjliggöra en frivillig avveckling av minkuppfödning på ett ordnat sätt. Numera finns ingen pälsdjursuppfödning i Sverige. Vi har nu tagit emot utredningens förslag på förbud, vilket säkerställer att ingen ny verksamhet startar, säger landsbygdsminister Peter Kullgren i ett pressmeddelande från Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.

Förbudet avgränsas till verksamheter där produktion av päls eller skinn utgör det huvudsakliga syftet. Djurhållning för andra ändamål, såsom livsmedelsproduktion, omfattas inte. Det kommer även fortsättningsvis vara tillåtet att ta tillvara päls och skinn som biprodukter. Ullproduktion omfattas inte heller av förbudet.

– Utredningens förslag är bra och i linje med vad Veterinärförbundet tidigare konstaterat, säger Johan Lindsjö, ledamot i förbundets djurskyddsutskott. Dagens pälsdjursuppfödning är oacceptabel ur djurskyddssynpunkt, och kan innebära vissa smittskyddsrisker ur ett folkhälsoperspektiv. Även om all minkuppfödning i Sverige i praktiken redan är nedlagd så ser vi fram emot att regeringen lägger fram ett lagförslag som innebär att pälsdjuruppfödning i Sverige blir formellt förbjuden, och att Sverige arbetar för ett förbud inom EU.

Förslaget föreslås träda i kraft den 1 juli 2027 genom att en ny bestämmelse införs i djurskyddslagen (2018:1192). Överträdelser av förbudet föreslås kriminaliseras.

Någon rätt till ekonomisk ersättning föreslås inte. Bedömningen grundas på att pälsdjursuppfödning i Sverige har upphört och att berörda verksamheter redan har erbjudits statligt stöd för avveckling.

Betänkandet kommer nu att beredas vidare i Regeringskansliet.